Zmień wersję językową:

Informacje ogólne - Aktualności


2017-06-29

UWAGA! III MSP! SEMINARIA LICENCJACKIE!!!
Informujemy, że seminaria licencjackie dla III roku w nadchodzącym roku akademickim 2017/2018 będą prowadzić: dr Agnieszka Tambor i dr Marcin Maciołek. Proszę zapoznać się z tematyką seminariów i zapisać na jedno z proponowanych, zgłaszając swoją decyzję do kierowników seminariów na adresy mailowe: marcin.maciolek@wp.pl., tamboragnieszka@gmail.com. Termin zgłoszeń upływa 30 września 2017 r., ale osoby wyjeżdżające na Erasmusa w semestrze zimowym proszę o kontakt z kierownikiem wybranego seminarium jeszcze w lipcu. W każdym seminarium może uczestniczyć maks. 9 osób. Informacja dotycząca tematyki seminariów jest wywieszona na tablicy ogłoszeń Katedry MSP i na stronach Katedry w zakładce Dla studentów > Ogłoszenia. Jest również dostępna w sekretariacie Katedry.


2017-05-03

Wizyta studentów msp w Ambasadzie ChRL

  Współpraca Uniwersytetu Śląskiego z uczelniami chińskimi jest coraz bardziej intensywna. Jednostkami UŚ, których kontakty z Chinami są najsilniejsze, są Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich i Szkoła Języka i Kultury Polskiej. W roku akademickim 2016-2017 na międzynarodowych studiach polskich studenci II i III roku studiów licencjackich wybrali jako specjalność „Kultury Dalekiego Wschodu”. W ramach tej specjalności 100 godz. było poświęconych językowi, dziejom, kulturze i cywilizacji Chin – zajęcia prowadzili wykładowcy z Chin (notabene świetnie mówiący po polsku): prof. Zhao Gang z Beijing University of Foreign Studies (dziekan Wydziału Języków Europejskich) jako profesor wizytujący, dr Li Yinan, kierownik Katedry Języka Polskiego BFSU, Yu Shengmiao z Akademiii Muzycznej w Katowicach i inni. Studenci brali udział w wielu imprezach poświęconych Chinom i chińskiej kulturze (obchody Chińskiego Nowego Roku w kopalni Guido w Zabrzu, warsztaty kulinarne, warsztaty kaligrafii chińskiej itd.). Zwieńczeniem cyklu była wizyta w Ambasadzie ChRL w Warszawie na zaproszenie Jego Ekscelencji Ambasadora Xu Jian oraz Radcy Kulturalnej Ambasady Cai Lian. Wszyscy mieli okazję nie tylko wysłuchać prezentacji chińskich dyplomatów, ale także osobiście – w czasie przyjęcia przygotowanego w reprezentacyjnym hallu Ambasady – rozmawiać z Ambasadorem, Radcą i młodymi dyplomatami z różnych wydziałów. Na zakończenie zostali obdarowani albumami i publikacjami na temat sztuki, gospodarki i polityki współczesnych Chin, a dyplomatom przekazano materiały o Uniwersytecie Śląskim.
 
 


2017-04-27

V Międzynarodowa Konferencja Magistrantów

  10 maja 2017 roku na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach odbędzie się V Międzynarodowa Konferencja Magistrantów. Otwarcie konferencji zaplanowane jest na godzinę 10:00 w Sali Rady Wydziału im. Z.J. Nowaka. Konferencja organizowana jest przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ, Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ i Koło Naukowe Studentów „Wieża Babel”. Celem spotkania jest umożliwienie magistrantom oraz doktorantom pierwszych lat studiów III stopnia zaprezentowania fragmentów prac dyplomowych lub zagadnień z nimi związanych. W konferencji wezmą udział zarówno obcokrajowcy studiujący w Polsce, jak i polscy studenci, których zainteresowania skupiają się na aspektach porównawczych, interkulturowych, pozwalających pokazać różnokulturowe spojrzenia na zjawiska polskie lub polski punkt widzenia zjawisk obcych. Jest to niepowtarzalna okazja do przedstawienia postrzegania przez cudzoziemców polskiej literatury, kultury i języka oraz przez Polaków obcych literatur, kultur, języków, a także do dyskusji nad tymi zagadnieniami w gronie międzynarodowym, z udziałem profesorów, wykładowców, promotorów, językoznawców, kulturoznawców i literaturoznawców.


2017-04-25

Uroczyste podpisanie umowy o współpracy ze Szkołą Podstawową nr 20 im. M. Konopnickiej w Rudzie Śląskiej

  24 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy Szkoły z dwiema jednostkami Uniwersytetu Śląskiego: Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich i Szkołą Języka i Kultury Polskiej. Umowę podpisali dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, kierownik Katedry, prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor SJiKP oraz Katarzyna Szuba, dyrektor Szkoły Podstawowej. Przedstawiciele Uniwersytetu spotkali się z uczniami jednej z klas, zostali też obdarowani pracami plastycznymi wykonanymi przez uczniów. Podpisanie umowy stanowi podsumowanie pierwszego roku współpracy. Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich i Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ objęły patronatem edukację międzykulturową uczniów Szkoły Podstawowej nr 20. Od grudnia 2016 w Rudzie Śląskiej gościło kilkudziesięciu studentów międzynarodowych studiów polskich, kursu przygotowawczego prowadzonego przez SJiKP, doktorantów Wydziału Filologicznego z Brazylii, Chin, Japonii, Wenezueli, Węgier, Korei Południowej, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu i innych zakątków świata, którzy spotykali się z uczniami, prezentując im swoje kraje, obyczaje i tradycje, opowiadając o swoich tradycyjnych przysmakach, ucząc śpiewać, tańczyć i mówić w swoich językach. Studenci i uczniowie zaprzyjaźnili się ze sobą i już się cieszą na dalsze wspólne lekcje kultur i języków.
 
    


2017-04-24

  Zapraszamy wszystkich kinomanów na V Festiwal Filmowy „Made in Poland”, który odbędzie się 18 maja 2017 roku o godzinie 10:00 na Wydziale Filologicznym w Katowicach w sali 013 (niski parter). W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Made in Poland, Made in Korea”.
  18 maja 2017 roku wszyscy widzowie będą mieli możliwość wcielenia się w rolę prawdziwego DETEKTYWA. Podczas oglądania koreańskiego filmu Zagadka zbrodni (reż. Joon-ho Bong) i polskiego filmu Jestem mordercą (reż. Maciej Pieprzyca) będą szukać seryjnego zabójcy. Dwa odległe kraje połączy tym samym jednakowy problem i wspólne audytorium.
  Dzięki prowadzącym zgromadzeni goście dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat prezentowanych filmów, których fabuła na pewno będzie trzymała w napięciu do ostatniej minuty.


2017-04-20

Wystawa poświęcona twórczości Paula Leminskiego

  Szkoła Języka i Kultury Polskiej o raz Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego mają ogromny udział w promowaniu twórczości Paulo Leminskiego w Polsce. Zwieńczeniem projektu „Poezja buduje mosty – polsko-brazylijskie seminaria literacko-kulturowe dla młodzieży polonijnej” prowadzonego wspólnie z polonistyką Uniwersytetu Federalnego Parany w Kurytybie było wydanie dwujęzycznego, polsko-portugalskiego tomu wierszy poety zatytułowanego „Powróciło moje polskie serce”. Reprodukcja okładki tego tomu opublikowanego dwukrotnie: raz w Katowicach w Polsce, raz w Kurytybie w Brazylii, stała się częścią wystawy.
  Obie jednostki Uniwersytetu Śląskiego podczas wernisażu reprezentowały studentki z Brazylii: Pedrita Setenareski (brała udział w projekcie tłumaczenia poezji Leminskiego), studiująca na III roku na kierunku międzynarodowe studia polskie w Katedrze Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Leticia Ramlov z kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim, prowadzonego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej. Studentki odczytały listy od władz Katedry i Szkoły do organizatorów wystawy oraz wręczyły publikacje z UŚ, m.in. też kolejne tomiki z dwujęzycznej serii zainaugurowanej zbiorem wierszy Leminskiego, której np. trzeci tom stanowi polsko-portugalskie wydanie poezji Zbigniewa Herberta.
  Obecnie trwają wstępne przygotowania do pokazania jesienią tego roku tej wystawy społeczności Uniwersytetu Śląskiego.

Zobacz: https://polskabrazylia.wordpress.com/

 
  

2017-04-20

Spotkanie wielkanocne w międzynarodowych gronie

  6 kwietnia 2017 roku (czwartek) odbyło się spotkanie wielkanocne organizowane przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej i Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ we współpracy ze studentami 2 roku studiów licencjackich międzynarodowych studiów polskich. W czasie spotkania obcokrajowcom studiującym na kursie przygotowawczym do podjęcia studiów w języku polskim, kursie semestralnym, intensywnym kursie języka polskiego, a także na różnych kierunkach na Wydziale Filologicznym UŚ zaprezentowane zostały polskie tradycje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych: poznali specyfikę Wielkiego Postu, dowiedzieli się, jakie elementy zawiera koszyczek wielkanocny, jak wyglądają świąteczne palmy itp. Uroczystość otworzyła i zebranych studentów powitała prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, pełnomocnik Dziekana Wydziału Filologicznego ds. Studentów Zagranicznych.
 
 


2017-04-15

Kolejny cykl spotkań z młodzieżą szkolną prowadzony przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich

  Tym razem spotkania dotyczyły edukacji filmowej. Dr Agnieszka Tambor 7 kwietnia poprowadziła zajęcia poprzedzające II nocny maraton filmowy w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie. Zajęcia związane były z początkami kina fabularnego i animowanego. Uczniowie poznali nazwiska Lumiere i Melies, dowiedzieli się jak przebiegała budowa imperium Walta Disneya i zapoznali się z transformacjami jakie przeszła kluczowa postać tej firmy czyli Myszka Miki. Po spotkaniu uczniowie spędzili w szkolnych murach całą noc oglądając wybrane przez siebie wcześniej filmy.
  11 kwietnia odbyło się z kolei spotkanie z gimnazjalistami w Kinie Amok w Gliwicach. Zajęcia, przeprowadzone w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej, przed filmem Kapitan Ameryka: wojna bohaterów zatytułowane były Kinowe uniwersum Marvela. W trakcie spotkania gimnazjaliści poznali w formie quizu historię filmy Marvel, a także mieli okazję zastanowić się nad przyczynami sukcesu zarówno Marvela, jak i największego rywala tej firmy – DC Comics. Ważnym elementem zajęć było wytropienie polskich wątków związanych z filmowym i komiksowym światem superbohaterów. Uczniowie poznali m.in. polskich rysowników – Szymona Kudrańskiego (m.in. Spawn, Batman, oraz Spider-man) i Piotra Kowalskiego (Hulk) oraz Annę Biedrzycką-Sheppard – kostiumografkę, która stworzyła filmowy wizerunek Kapitana Ameryki.
  Kolejne spotkanie z uczniami odbędzie się już 11 maja. W gliwickim kinie Amok dr Agnieszka Tambor wygłosi prelekcję dla uczniów gimnazjum poprzedzającą film Brooklyn. Film opowiada o „Eilis Lacey, młodej dziewczynie z Irlandii, która wyrusza do Ameryki, by szukać szczęścia w Nowym Jorku. Wkrótce przeszłość daje o sobie znać i Eilis musi dokonać dramatycznego wyboru między dwoma krajami i dwoma stylami życia...”1. Prelekcja będzie dotyczyła przede wszystkim różnic kulturowych oraz problemu emigracji, tak silnie obecnego we współczesności.
   
Zdjęcia na slajdach pochodzą ze stron:
http://film.onet.pl/artykuly-i-wywiady/walt-disney-wladca-bajkowego-imperium/elwfr,
http://neoon.blox.pl/2012/06/Jedna-Sniezka-wiele-historii.html,
http://polter.pl/film/Skolimowski-w-Avengers-w55887,
http://cephuscorner.jadedragononline.com/marvel-knights-hulk-1-4/,
http://pl.ign.com/comics/175/feature/top-10-polskich-akcentow-w-amerykanskich-komiksach

1 http://amok.gliwice.pl/


2017-04-13

7-9 kwietnia 2017 roku w Szklarskiej Porębie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Języka Polskiego dla Cudzoziemców organizowana cyklicznie od wielu lat przez Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej. W konkursie wzięli udział studenci-obcokrajowcy z różnych ośrodków akademickich, między innymi z Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Torunia, Lublina i Katowic. Uniwersytet Śląski reprezentowały studentki międzynarodowych studiów polskich magisterskich i licencjackich prowadzonych przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich: Natalia Balakhonova (Ukraina), Sviatlana Rohach (Białoruś), Pedrita Setenareski (Brazylia) i uczestniczka kursu przygotowawczego do studiów w języku polskim prowadzonego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej, Federica Zagaria (Włochy). Opiekunką grupy z UŚ i członkinią jury Olimpiady była mgr Adriana Loiodice, doktorantka w Katedrze Międzynarodowych Studiów Polskich. Wyniki osiągnięte przez grupę z UŚ są fantastyczne: Sviatlana Rohach zajęła I miejsce wśród studentów z pierwszym językiem słowiańskim, a w grupie uczestników, pochodzących z krajów niesłowiańskich – Pedrita Setenareski otrzymała dyplom za II miejsce, a Federica Zagaria – wyróżnienie. Konkurencja – jak zwykle – była ogromna, tym większe więc należą się gratulacje!!!


2017-03-02

Serdecznie zapraszamy Państwa Opiekunów naukowych i Państwa Studentów piszących prace dyplomowe na V Międzynarodową Konferencję Magistrantów, która odbędzie się 10 maja 2017 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - rozpoczęcie o godz. 10.00. Konferencja jest organizowana już po raz piąty przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ, Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ i Koło Naukowe Studentów „Wieża Babel”. Celem spotkania jest umożliwienie magistrantom oraz doktorantom pierwszych lat studiów III stopnia zaprezentowania fragmentów prac dyplomowych lub zagadnień z nimi związanych. Do udziału zachęcamy gorąco zarówno obcokrajowców studiujących w Polsce, jak i polskich studentów, których zainteresowania skupiają się na aspektach porównawczych, interkulturowych, pozwalających pokazać różnokulturowe spojrzenia na zjawiska polskie lub polski punkt widzenia zjawisk obcych. Podczas konferencji zapewniamy posiłek, opiekę studentów naszego Uniwersytetu, a także pomoc w organizacji noclegu. Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 15 kwietnia 2017 roku na adres: szkola@us.edu.pl.
W załącznikach zamieszczamy szczegółowe informacje dotyczące konferencji oraz kartę zgłoszeniową.


Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich

Dane teleadresowe:
Pl. Sejmu Śląskiego 1, p. 423
40-032 Katowice
Tel.: +48 32 200 94 23
E-mail:

- Mapa strony
- Polityka prywatności

- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Wydział Filologiczny UŚ
- Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ

Copyright © 2011 - 2015
Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich
Wszelkie prawa zastrzeżone